Учені розкрили таємницю руху каменів Долини Смерті

  Учені на чолі з палеобіологом Річардом Норіссом повідомили, що вони розкрили таємницю рухомих каменів в Долині Смерті.

Довгий час залишалося загадкою, з якої причини камені повільно самостійно пересуваються дном висохлого озера Рейстрек-Плайя (національний парк Долина Смерті, Каліфорнія). Зміну положення каменів легко прослідкувати по довгих слідах, котрі вони залишають на глинистому дні мертвого водоймища. Маса каменів не перевищує 320 кілограм, а сліди, які вони залишають за собою при русі, тягнуться на відстані до декількох сотень метрів. Об'єкти можуть міняти напрями свого руху, а сама зміна положення може відбуватися один раз за декілька років.


Були запропоновані ряд пояснень такого природного феномену, однак у своєму новому дослідженні учені заявили, що змогли безпосередньо спостерігати рух каменів. Для цього вони використали 15 каменів, ідентичних природним (проводити експерименти з каменями з самої долини фахівцям не дозволила адміністрація парку), які взимку 2011 року розмістили на дні висохлого озера. Дослідники встановили на об'єктах високоточні навігаційні датчики, які стежили за зміною положення штучних і природних каменів.

"Ми думали, що нам доведеться чекати від 5 до 10 років, щоб прослідкувати механізм руху каменів в Долині, проте, на щастя, вже на другому році дослідження ми помітили переміщення кам'яних брил" - каже Рішар Норріс, викладач Інституту океанографії в San Дієго.- "Дійсно, в грудні 2013, місце, де знаходилися наші камені, виявилося затоплено водою приблизно на 7 сантиметрів. Лід розбився 21 грудня біля полудня з сухими звуками тріску. Під дією розколу льоду почали рухатися гігантські брили". Одні з них переміщалися на швидкості до п'яти метрів на секунду, тоді як інші рухалися повільніше - по декілька сантиметрів на секунду.


Рух каменів відбувався впродовж різного періоду часу - від декількох секунд до 16 хвилин - в сонячні і ясні дні, які наставали після морозних ночей. Уранішнє Сонце викликало танення льодової кірки, яка до середини дня розпадалася на пластини завдовжки до декількох десятків метрів. Під дією вітру ці пластини льоду і штовхали по глиняному болоті камені. "До 60 скель синхронно переміщалося і це було захоплююче видовище. Вони немов були живі. Деякі з них цього дня перемістилися на більш ніж 220 метрів. Для того, щоб в певний момент камені почали рухатися, озеро має бути затоплене на певну глибину, а потім заморожене. Інакше феномен не матиме місця".

Дослідники відмічають, що на рух каменів чинять вплив декілька чинників, в першу чергу - добові перепади температури взимку, прибережний вітер і характер грунту на дні озера. Між тим автори помічають, що невисока товщина льодової кірки компенсується великими розмірами льодових пластів і нерідко малими відстанями, на які переміщаються камені. Учені припускають, що на рух об'єктів чинить також вплив і зміна клімату. На їх думку, через загальне потепління такі переміщення стали відбуватися рідше.

За матеріалами сайтів http://glavnoe.ua, http://www.infuture.ru


Новости науки на украинском языке. Физика: Ученые раскрыли тайну движения камней Долины Смерти
Science news in Ukrainian. Physics: Scientists have discovered the secret movement of stones of Death Valley

Категорія: Фізика | Додав: Admin (21.09.2014)
Переглядів: 472 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]