Розпочався експеримент NOvA по дослідженню нейтрино

  Нейтрино - одні з найбільш невловимих і цікавих субатомних часток, які учені намагаються вивчати. Краще розуміння цих крихітних, слабо взаємодіючих частинок може відкрити нові галузі науки і допомогти нам зрозуміти природу Всесвіту. Пара об'єктів, розташованих на відстані 800 кілометрів один від одного на середньому заході США, можуть стати першим кроком в цьому процесі. Через п'ять років будівництва експеримент NOvA готовий до вивчення нейтрино, котрі пролітають ці 800 кілометрів вмить. Нейтрино можуть проходити через кілометри твердої матерії практично безслідно. Іноді, правда, нейтрино потрапляє в ядро атома і відхиляється. Саме такі зіткнення і вивчатиме NOvA (NuMI Off-Axis νe Appearance).

Проект NOvA використовуватиме пучок нейтрино від NuMI (Neutrinos at the Main Injector) в Fermilab. Прискорювач колайдера Теватрон - Головний інжектор - розганяє протони і спрямовує їх на графітову мішень, де народжується найпотужніший у світі потік (потужністю на осі 7 ГеВ) мюонних нейтрино високих енергій. Потім нейтрино фіксують два детектори: ближній масою 222 тонни і далекий (14000 тонн).

222-тонний ближній детектор буде розміщений в новій, невеликій підземній печері на Fermilab, суміжній з існуючою підземною печерою, в якій зараз розміщується експеримент MINOS. Ближній детектор реєструватиме електронні нейтрино і радіаційний фон, котрий не стосується до електронних нейтрино; його розміри 2,9 х 4,2 x 14,3 метри.

Далекий детектор вагою 14000 тон та розміром у дві баскетбольні площадки буде розташований в Еш Рівер (штат Міннесота), поблизу американо-канадського кордону, в 810 кілометрах від Fermilab. Детектор складений з 385 000 модулів почергово вертикальної і горизонтальної орієнтації з пресованого полівінілхлориду, покритих діоксидом титану для збільшення відбивної здатності, та має 15,6 метрів ширини, 15,6 метрів у висоту і 75 метрів в довжину. 32 секційні модулі створюються з'єднанням двох 16 секційних модулів разом. Кожна секція має внутрішній розмір 3,8 см упоперек напряму нейтринного пучка і 5,9 см уздовж напряму пучка; довжина модуля змінюється від 15,6 метрів для далекого детектора до 4,2 метри та 2,9 метри для ближнього детектора. Кожен модуль заповнений рідким сцинцилятором (речовина, атоми котрої випромінюють світло при взаємодії з нейтрино), і світло від сцинциляторних спалахів по спеціальному оптоволокну передаватимуться до фотоелектронного помножувача (ФЕП); всього буде використано 3,3 мільйонів галонів рідкого сцинтилятора.

Згідно із задумом NOvA кожна подія (зіткнення нейтрино з атомом) відображуватиметься на одному із спеціальних дисплеїв. Квазіпружна подія за участю мюонного нейтрино зазвичай показує два чіткі треки. Подія за участю електронного нейтрино зазвичай класифікується по наявності неясного трека з приблизно трьома зіткненнями з осередками довколо площини.

Експеримент NOvA розроблений, щоб шукати осциляції (взаємні перетворення одного типу нейтрино в інший) мюонного нейтрино до електронного нейтрино, порівнюючи кількість зареєстрованих електронних нейтрино на ближньому детекторі з кількістю електронних нейтрино на дальньому детекторі (ці електронні нейтрино можуть утворитись з вихідного пучка мюонних нейтрино внаслідок осциляцій). Кожну секунду експлуатації в найближчі шість років учені відправлятимуть трильйони нейтрино у бік північної Міннесоти, щоб виявити хоча б жменьку взаємодій. Детектор NOvA перебуває у віддаленому районі північної Міннесоти, оскільки детектори мають бути надзвичайно чутливі, щоб побачити рідкісні взаємодії нейтрино. Навіть на відстані багатьох кілометрів від електромагнітного шуму цивілізації космічні промені заважають детектору виявляти нейтрино. Хоча, можливо, у вчених є перевага: вони точно знають, звідки і скільки нейтрино виходить, їх енергетичний рівень і точний час, коли кожне з них повинне пройти через детектор.


У чому сенс цього експерименту? NOvA спеціально налагоджений для дослідження того, як нейтрино перемикаються між трьома різними станами (мюонне, електронне та тау-нейтрино) впродовж певного часу. Це може допомогти нам відповісти на одне з головних питань у фізиці: чому існує щось, а не нічого? Після Великого Вибуху виник певний дисбаланс у кількості речовини і антиречовини, що перешкодило юному всесвіту анігілювати в нуль, але чому? Нейтрино і можуть бути цією причиною, але ученим треба більше даних, щоб пропрацювати деталі.

За матеріалами сайтів http://hi-news.ru, http://ria.ru, http://nuclphys.sinp.msu.ru

 


Новости науки на украинском языке. Физика: Начался эксперимент NOvA по исследованию нейтрино
Science news in Ukrainian. Physics: Started NOvA experiment for researching of neutrinos

Категорія: Фізика | Додав: Admin (12.10.2014)
Переглядів: 506 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]