Гравітаційне поле Землі змінюється від танення льодовиків

  Глобальне потепління і пов'язане з цим танення льодовиків загрожує не лише підвищенням рівня океанів і морів, зміною контурів і площі континентів, а і змінами в гравітаційному полі Землі. Такого висновку дійшли учені німецького Науково-дослідного геодезичного інституту. Група фахівців, якою керував Йоганн Боуман, проаналізувавши дані про гравітаційне поле Антарктиди, дійшли висновку, що в місцях інтенсивного танення льодовиків слабшає гравітаційне поле. Учені використовували дані, які передавав на Землю супутник Європейського космічного агентства GOCE впродовж 2009-2012 років.

Фахівці кажуть, що GOCE був оснащений дуже чутливими приладами для складання гравітаційної карти планети. Складання карти гравітації Землі здатне допомогти в розумінні безлічі питань, пов'язаних з різноманітними процесами в її кліматі і надрах. З'ясувалось, що розподіл гравітації планети значно варіюється залежно від конкретного місця розташування. Вона різна над гірськими масивами, в океанських розломах і над рівнинами. Розподіл гравітаційного поля чинить вплив на обертання планети навколо своєї осі і по орбіті навколо Сонця.

Саме супутник GOCE виявив зміни гравітаційного поля в різних точках Антарктиди. Дані, отримані з GOCE, порівняли з даними, які передавав супутник НАСА GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). В результаті проведеної роботи, вдалося створити досить точну модель гравітаційного поля нашої планети. При складанні моделі був врахований такий важливий чинник, як щільність атмосфери в різних районах Антарктики.

Надалі дослідники планують об'єднати створену модель гравітаційного поля Землі з даними, переданими супутником Європейського космічного агентства CryoSat. Цей супутник проводив висотні виміри, які дозволили визначити товщину льодовиків, що знаходяться в Арктиці і Антарктиці, а також зміни рівня океанів.

В результаті глобального потепління льодовики Арктики і Антарктики почали інтенсивно танути. Швидкість танення льодовиків щороку збільшується втричі. Об'єм льоду, який щорічно тане, складає приблизно 125 кубічних кілометрів.

На фото: космічний апарат GOCE; гравітаційний геоїд; карта гравітаційних полів ділянки Землі.


Використано зображення з сайту http://www.universetoday.com


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Гравитационное поле Земли меняется от таяния ледников
Science news in Ukrainian. Astronomy: The gravitational field of the Earth varies from melting glaciersДжерело: http://cybersecurity.ru
Категорія: Людина, природа | Додав: Admin (29.09.2014)
Переглядів: 438 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]