Вибрано місце посадки модуля Philae на поверхню комети 67P

  Робоча група Landing Site Selection Group місії дослідницького космічного апарату Rosetta Європейського космічного агентства (ЄКА), виконавши досить об'ємну роботу, зробила остаточний вибір основного і резервного місця посадки спускного модуля Philae (Філі) на поверхню ядра комети 67P, відомої під назвою комети Чурюмова-Герасименко. Основним місцем посадки було вибрано місце "J", а як резервний варіант - місце "C", і зроблений вибір був досить складним завданням, під час вирішення якого членам робочої групи потрібно було врахувати безліч різних чинників, що частенько суперечать один одному. Завдання вибору було ускладнене ще тим, що до останнього часу про ядро комети 67P і про його поверхню було відомо досить мало, адже космічний апарат Rosetta зайняв орбіту біля ядра комети тільки 6 серпня 2014 року, а спроба посадки модуля Philae має бути здійснена вже 11 листопада 2014 року.

Як кандидати на місце посадки розглядалися п'ять місць, які були вибрані за результатами першої зйомки поверхні ядра комети. Ці п'ять місць мають власні переваги і недоліки, і члени робочої групи намагалися знайти розумний компроміс між вимогами до наукової цінності, характером поверхні та іншими параметрами місць передбачуваної посадки.

Незважаючи на безліч наявних варіантів, остаточний вибір був зроблений за одноголосною згодою. Характер поверхні в місці "J" припускає, що в цьому місці не відбуватимуться інтенсивні викиди газів, але такі викиди матимуть місце в прилеглих областях, що робить це місце надзвичайно привабливим з наукової точки зору, даючи, до того ж, модулю Philae шанс протриматися на поверхні досить тривалий час. "Жоден з вибраних посадочних майданчиків не задовольняє усім нашим вимогам на сто відсотків, але майданчик "J" - це найкращий варіант з усіх наявних" - розповідає Штефан Уламек (Stephan Ulamec), керівник групи спускного модуля Philae з боку Німецького космічного агентства DLR.

Місце "J" є областю поверхні комети площею біля одного квадратного кілометра. Поверхня ядра комети в цьому місці вільна від великих брил, розломів, підвищень та інших об'єктів, які є джерелом потенційної небезпеки під час посадки модуля. Кут нахилу різних ділянок поверхні не перевищує 30 градусів і у посадкового модуля у цьому місці буде досить сонячного світла для заряджання акумуляторних батарей, щоб забезпечити надійний радіозв'язок між модулем Philae і апаратом Rosetta впродовж усієї місії.

Місце "C", вибране як резервний варіант, може запропонувати модулю Philae вищий рівень освітленості і відносну свободу його поверхні від великих валунів і брил. Однак наукова цінність місця "C" дещо менша, ніж цінність місця "J", що і є головною причиною перенесення місця "C" на другий план.

Процедура посадки модуля Philae на поверхню ядра комети 67P, яка імовірно буде проведена 11 листопада, займе сім годин часу, починаючи від моменту розділу космічних апаратів і закінчуючи завершенням посадки. Модуль Philae зближуватиметься з ядром комети на швидкості всього один метр в секунду, а сама процедура посадки відбуватиметься в автоматичному режимі під управлінням команд і протоколів, завантажених в пам'ять комп'ютера модуля Philae перед початком розподілу апаратів. Цікавий той факт, що модуль Philae масою 100 кілограм з урахуванням сили гравітації комети 67P важитиме на її поверхні так само, як на Землі тіло масою біля одного грама.

Відразу після того, як модуль Philae закріпиться на поверхні комети, він задіє усі свої наукові інструменти, котрі почнуть збирати дані і з допомогою системи космічної телекомунікації апарату Rosetta передаватимуть їх на Землю.

Якщо усе пройде згідно з планами, то модуль Philae працюватиме на поверхні ядра комети 67P приблизно до березня 2015 року. Але, навіть якщо під час спуску чи посадки щось піде не так і модулю не вдасться зробити посадку на поверхню комети, то у будь-якому випадку цю місію можна вважати успішною, бо вона вже окупила і окупить ще багато разів вкладені в її реалізацію кошти.


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Выбрано место посадки модуля Philae на поверхность кометы 67P
Science news in Ukrainian. Astronomy: Selected landing site module Philae to the surface of the comet 67PДжерело: http://www.dailytechinfo.org
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (21.09.2014)
Переглядів: 544 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]