Вчені довели можливість вибуху білих карликів

  Згідно з існуючими теоріями, коли у зірок, співмірних з Сонцем, закінчується паливо для підтримки термоядерних реакцій, їх ядра стискуються до розмірів Землі і повільно остигають. Утворені таким чином білі карлики інертні і самі по собі вибухати не можуть. Але деякі дослідники вказували на те, що стиснуті зірки ще можуть заявити про себе, вибухаючи при взаємодії з іншою зіркою. На користь цієї версії говорив незвичайний тип наднових зір - Ia. За припущеннями, що деякі білі карлики можуть "красти" матерію в сусідніх зірок, і після того, як їх маса зростає до 1,44 маси Сонця, відбувається термоядерний вибух.

Наднові типу Іа завдяки їх яскравості і передбачуваній поведінці використовуються для обчислення відстаней до віддалених об'єктів у Всесвіті, за що вони отримали назву "стандартні свічки". Однак досі астрономам не вистачало доказів їх причетності до білих карликів. Неспростовними "доказами" мали були радіоактивні ядра, що з'являються під час термоядерного вибуху. Згідно теорії, під час таких вибухів вуглець і кисень, що містяться в білому карлику, зливаються в радіоактивний нікель, який швидко розпадається до радіоактивного кобальту, а той з часом перетворюється на стабільне залізо. Учені вже давно вміють реєструвати сліди таких перетворень, однак для повноцінного розслідування не вистачало свіжого вибуху наднової типу Ia неподалік нашої галактики.

Шанс з'явився 21 січня 2014 року, коли студенти Університетського коледжу Лондона (UCL) виявили наднову SN2014J типу Ia в сусідній галактиці M82 на віддалі 11,5 мільйонів світлових років. Цей вибух став найближчою надновою цього типу за декілька десятиліть спостережень.


Астрономи з Росії, Німеччини, Франції та Іспанії скористалися можливостями міжнародної орбітальної обсерваторії ІНТЕГРАЛ, щоб дослідити утворені від розпаду ядер гамма-промені. В результаті вдалося зареєструвати сліди розпаду радіоактивного кобальту, при цьому його кількість точно відповідала математичним моделям.

"Спостереження обсерваторії ІНТЕГРАЛ між 50-м і 100-м днями з моменту вибуху надійно зареєстрували випромінювання в двох найбільш потужних гамма-лініях розпаду радіоактивного кобальту, - каже Євгеній Чуразов з Інституту космічних досліджень. - Усі ці параметри непогано узгоджуються з пророцтвами найпростіших сценаріїв еволюції білих карликів, які вказують на те, що вибух відбувається в результаті поступового підвищення маси аж до чандрасекарівської межі, хоча не можна відкинути і гіпотезу про злиття двох білих карликів".


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Учёные доказали возможность взрыва белых карликов
Science news in Ukrainian. Astronomy: Scientists have proved the possibility of white dwarfs explosionДжерело: http://cybersecurity.ru
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (07.09.2014)
Переглядів: 433 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]