Вільногірська загальноосвітня школа №5
Середа, 25.04.2018, 22:05
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гость | RSS


Тільки Українське радіо-онлайн

Меню сайту

Категорії розділу
Астрономія [188]
Інформатика, технології [99]
Фізика [122]
Людина, природа [161]
Усміхніться [24]
Математика [1]
Інтернет-безпека [8]

Запитуйте - Відповімо

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук по сайту

Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода у Вільногірську

Головна » Статті » НОВИНИ НАУКИ » Астрономія

Обсерваторія IceCube упіймала 30 галактичних нейтрино надвисоких енергій
  Обсерваторія нейтрино IceCube в Антарктиді зібрала перший "урожай": за два роки спостережень вона зафіксувала близько 30 нейтрино украй високих енергій, джерела яких знаходяться за межами Сонячної системи. "Це найперша вказівка на існування нейтрино дуже високих енергій, що летять ззовні Сонячної системи, чия енергія в мільйон разів перевершує ті нейтрино, які в 1987 році були породжені спалахом наднової у Великій Магеллановій хмарі... Це світанок нової ери в астрономії", - сказав науковий керівник проекту Френсіс Хелзен з університету Вісконсін-Медісон.

Обсерваторія нейтрино IceCube є найбільшою у світі обсерваторією, призначеною для вивчення потоків нейтрино і мюонів космічного походження. Вона розташована на території антарктичної станції Амундсен-Скотт, біля південного полюса Землі. Одне з головних завдань обсерваторії - виявлення основних джерел нейтрино в космосі.

Позбавлені електричного заряду нейтрино виникають в ході ядерних реакцій. Вони рухаються з швидкостями, близькими до швидкості світла, і легко проходять крізь будь-яку матерію. Випадки взаємодії нейтрино з іншими частинками украй рідкісні, що робить виявлення їх надзвичайно складним заняттям. Фізики вважають, що нейтрино виникають в результаті таких космічних подій, як зіткнення галактик, або з далеких чорних дір, що зустрічаються неподалік самих країв відомого Всесвіту. Вони можуть дати відповіді на деякі з найбільш фундаментальних питань про Всесвіт.

Нейтрино можуть подорожувати мільярди світлових років в космосі, не будучи поглиненими або відхиленими магнітними полями чи атомами. Тому для їх реестрації учені використовують лід, щоб спостерігати окремі випадки, в яких нейтрино врізаються в один з атомів молекули водяного льоду. В результаті зіткнення нейтрино і атома утворюються мюони і спалахи блакитного світла, які звуть випромінюванням Вавілова-Черенкова. У прозорих арктичних льодах спеціальні оптичні датчики IceCube можуть уловлювати і розпізнавати це випромінювання.

Гігантський телескоп IceCube був побудований на глибині майже в 2,5 кілометри під Антарктичним плато на Південному полюсі. Увесь проект обійшовся в 279 мільйонів доларів США. У спецальних циліндричних отворах у кризі На глибині від 1450 до 2450 метрів поміщені міцні "нитки" з прикріпленими оптичними детекторами (фотопомножувачами). Кожна "нитка" має 60 фотопомножувачів. Оптична система реєструє черенківське випромінювання мюонів високої енергії, які рухаються в напрямі вгору (тобто з-під землі). Ці мюони можуть народжуватися лише при взаємодії мюонних нейтрино, що пройшли крізь землю, з електронами і нуклонами льоду (і шару грунту під льодом завтовшки близько 1 км). Потік мюонів, які рухаються зверху вниз, значно більший, проте вони здебільшого народжуються у верхніх шарах атмосфери за рахунок космічних променів. Тисячі кілометрів земної речовини діють як фільтр, відсікаючи усі частки, крім нейтрино. З усіх відомих часток тільки нейтрино можуть пройти Землю наскрізь. Таким чином, хоча IceCube розташований на Південному полюсі, він детектує нейтрино, які приходять з північної півкулі неба. Загальний об'єм черенківського радіатора (льоду) складає близько 1 кубічного кілометра.

Будівництво нейтринного телескопа було розпочато в 2005 році — тоді під лід була занурена перша «нитка» з оптичними детекторами. У наступному році кількість ниток досягла 9 штук, що зробило IceCube найбільшим нейтринним телескопом у світі. Протягом наступних двох літніх сезонів були встановлені 13 і потім 18 ниток з детекторами. Будівництво обсерваторії завершено в 2010 році, коли останні з 5160 передбачених проектом оптичних модулів зайняли своє місце в товщі антарктичного льоду. Фінальним етапом будівництва було буріння останнього з 86 отворів для 5160 оптичних датчиків, які зараз встановлені для формування головного детектора. Проте збір і обробка даних почалась раніше. Перша нейтринна подія було зареєстрована 29 січня 2006 року.
Одне із завдань проекту - пошук галактичних нейтрино, які не породжені ні Сонцем, ні реакціями часток космічних променів з атомами атмосфери. З травня 2010 по травень 2012 року ученим вдалося зафіксувати 28 нейтрино з енергіями більше 30 тераелектронвольт (для порівняння - протони у Великому адронному колайдері прискорюються до енергій не вище 4 тераелектронвольт). Більше того, в серпні 2011 і січні 2012 року детектори IceCube зафіксували дві частки, енергія яких складала близько 1 петаелектронвольта (1 ПеВ = 1000 ТеВ). Ці частки отримали навіть власні імена - Берт і Ерні, за іменами героїв серіалу "Вулиця Сезам". Нейтрино таких високих енергій не можуть бути породжені ні Сонцем, ні реакціями в атмосфері, а значить можна з упевненістю сказати, що їх джерело лежить поза межами Сонячної системи.

Поки обсерваторія зафіксувала занадто мало подій, щоб учені могли судити про природу і місце розташування їх джерела. Проте із зростанням числа "спійманих" нейтрино визначеність ростиме, і врешті решт учені зможуть зрозуміти, де у Всесвіті сховані гігантські природні прискорювачі.

За матеріалами сайтів http://ria.ru, http://t-human.com, http://wikipedia.org

Дивимось відеоматеріали про нейтринну обсерваторію IceCube:
Новости науки на украинском языке. Астрономия: Обсерватория IceCube поймала 30 галактических нейтрино сверхвысоких энергий
Science news in Ukrainian. Astronomy: The IceCube observatory caught 30 highenergy galactic neutrinos
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (14.02.2014)
Переглядів: 275 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Vilnogirsk_school5 © 2018 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz