Марсіанські космічні апарати готуються до зустрічі з кометою

  Нині фахівці НАСА і Європейського космічного агентства здійснюють підготовку усіх марсіанських орбітальних космічних апаратів і апаратів, що працюють на поверхні Червоної Планети, до знаменної події, яку вони зможуть спостерігати, як мовиться, перебуваючи у першому ряду. Цією подією стане зближення з Марсом комети C/2013 A1, відомою під назвою Siding Spring, яка пройде на відстані 139 500 кілометрів від Марсу, що наполовину менше відстані між Землею і місяцем. На такій віддалі хвіст комети не може не зачепити атмосферу і поверхню планети. Окрім цього, така відстань вдесятеро менша відстані між Землею і будь-якими пролітаючими раніше повз неї кометами, що дозволить ученим отримати масу наукової інформації про це космічне тіло.

Ядро комети Siding Spring, рухаючись із швидкістю 56 кілометрів на секунду, пройде найближчу до Марса точку в неділю, 19 жовтня 2014 року, о 18:25 за Грінвічським часом. Найнебезпечніший період для марсіанських орбітальних апаратів почнеться через 90 хвилин після моменту проходження кометою найближчої точки і триватиме близько 20 хвилин. У цей момент Марс і його оточення перетинатимуть широкий газопиловий хвіст, який тягне за собою ядро комети.

"Небезпека зіткнення з ядром комети відсутня повністю, найбільшою небезпекою є слід комети. Використовуючи дані спостережень, проведених з поверхні Землі, ми розрахували відповідні математичні моделі і з'ясували, що небезпека не така велика, як ми чекали раніше" - розповідає Річ Зурек (Rich Zurek), керівник Програми досліджень Марсу в Лабораторії НАСА по вивченню реактивного руху, - "Марс і його оточення зачеплять тільки край кометної хмари і зіткнення яких-небудь космічних апаратів з великими частками буде украй маловірогідним".

Атмосфера Марса, незважаючи на її малу товщину і достатню розрідженість, стане щитом, котрий прикриє марсоходи Opportunity і Curiosity від кометного пилу і більших часток, які в іншому випадку могли б досягти поверхні планети. У момент проходу обидва марсоходи проводитимуть спостереження за кометою і за процесами в атмосфері Марса.

Найбільшому ризику піддадуться марсіанські орбітальні апарати Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) і Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN). Але, цей ризик буде виправданий тим, що саме ці апарати за допомогою своїх інструментів зберуть усі найважливіші наукові дані стосовно комети Siding Spring. Вони виміряють розміри ядра комети, швидкість його обертання, склад газів, що оточують ядро комети, концентрацію і розміри часток у хвості комети.

Комета Siding Spring прибула до нас з хмари Оорта, сферичної області простору, що оточує нашу Сонячну систему і розташовується на віддалі 5 000 - 100 000 астрономічних одиниць від Сонця. Ця хмара є скупченням крижаних і кам'янистих об'єктів, котрі, як вважають, є залишками від будівельного матеріалу Сонячної системи, що покинули її межі під час процесу формування. "Комета Siding Spring ніколи не входила у внутрішню область Сонячної системи, її вивчення є джерелом нових ключових даних, що стосуються найбільш ранніх етапів існування нашої системи".

Але марсіанські космічні апарати будуть не єдиними, хто спостерігатиме за кометою Siding Spring у момент її проходження повз Марс. Туди будуть націлені об'єктиви космічного телескопа Hubble Space Telescope, усіх інших орбітальних астрономічних інструментів (Kepler, Swift, Spitzer, Chandra) і безлічі наземних телескопів, включаючи телескоп Infrared Telescope Facility, що знаходиться на вершині вулкану Мауна Кея на Гаваях.


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Марсианские космические аппараты готовятся к встрече с кометой
Science news in Ukrainian. Astronomy: Martian spacecraft are preparing for a meeting with cometДжерело: http://www.dailytechinfo.org
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (12.10.2014)
Переглядів: 559 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]