Вільногірська загальноосвітня школа №5
Четвер, 26.04.2018, 19:26
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гость | RSS


Тільки Українське радіо-онлайн

Меню сайту

Категорії розділу
Астрономія [188]
Інформатика, технології [99]
Фізика [122]
Людина, природа [161]
Усміхніться [24]
Математика [1]
Інтернет-безпека [8]

Запитуйте - Відповімо

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук по сайту

Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода у Вільногірську

Головна » Статті » НОВИНИ НАУКИ » Астрономія

Космічний телескоп Gaia створить тривимірну карту Галактики
  19 грудня 2013 року Європейське космічне агентство (ЄКА) запустило космічний телескоп Gaia (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics), який впордовж наступних п'яти років перевірятиме ще раз координати мільярдів зірок з метою побудови найдетальнішої на сьогодні тривимірної карти нашої Галактики. Запуск повинен був відбутися 20 листопада, але у зв'язку з виявленою проблемою з приймально-передавальним пристроєм Х-діапазону запуск довелося перенести. До речі, слово Gaia (укр. - Гея) означає Землю (богиню).

Супутник відправився в космос на російській ракеті "СОЮЗ-СТ-Б" з розгінним блоком "ФРЕГАТ-МТ", а старт здійснювався з космодрому ЄКА в Куру, Французька Гвіана. Старт відбувся за планом і вже на 88 хвилині апарату вдалося вийти на навколоземну орбіту, де і почалося розгортання захисної оболонки від жорсткого сонячного ультрафіолету діаметром 10,5 м, що нагадує парасольку (площею в 100 квадратних метрів). Парасолька-щит повинна запобігати нагріву апарату, щоб корпус Gaia завжди мав одну і ту ж температуру -110 градусів. Також щит частково оснащений сонячними батареями. Стартова маса апарату 2030 кг, включаючи 710 кг корисного навантаження, 920 кг службового модуля і 400 кг палива.

На даний момент Gaia знаходиться на ранній стадії реалізації місії - космічний апарат прямує до точки Лагранжа L2 системи Земля-Сонце, що знаходиться на відстані 1,5 млн км від Землі (це приблизно в чотири рази більше, ніж віддалення Місяця від Землі). На цей шлях піде близько місяця. Період обертання по орбіті Ліссажу навколо точки Лагранжа складатиме близько 180 днів, відстань до L2 - від 90 до 340 тисяч кілометрів (нагадаємо, що у точці Лагранжа сила притягання до Сонця і Землі одинакова). На орбіті навколо цієї точки гравітаційної рівноваги, приблизно на незмінному віддаленні від Землі і Сонця, телескоп знаходитиметься в стабільних умовах, недоступних на навколоземній орбіті.

Після прибуття до заданого місця космічний телескоп Gaia почне готувати бортове обладнанння до експлуатації, що займе близько 6 місяців. Телескоп працюватиме в оптичному діапазоні. Наукові інструменти, які є на борту телескопу, упродовж тривалого періоду часу вимірюватимуть положення, напрям і швидкість руху мільярдів зірок. Більше того, Gaia також відправлятиме на Землю інформацію про яскравість, температуру поверхні і склад цих зірок. Космічний апарат повільно обертатиметься і за рахунок використання відразу двох телескопів він дослідить усю видиму частину небесної сфери.

"Дані, які ми отримаємо, дозволять нам скласти набагато точнішу зоряну карту, ніж та, якою ми користуємося зараз, -  говорить заступник керівника місії Gaia Міха Шмідт. - Навігаційні системи космічних кораблів і супутників сьогодні  працюють на основі знімків телескопу Hipparcos, місія якого закінчилася 20 років тому. Точність знімків і вимірів апарату Gaia буде незрівняна вища"."Ми уперше зможемо настільки повно розглянути нашу Галактику, - обіцяє Марк Маккоугрін, науковий керівник місії Gaia. - Телескоп визначить положення мільярда зірок, виміряє їх швидкість та траєкторію руху. Це дозволить нам створити відеомодель Чумацького Шляху, спрогнозувати майбутні процеси і зрозуміти, як розвиватиметься Галактика. А також заглянути в минуле і подивитися, як сформувався Чумацький Шлях".

Окрім зірок телескоп досліджуватиме астероїди та комети Сонячної системи, а також здійснюватиме пошук екзопланет, червоних карликів, наднових і квазарів. Усе це стане можливим завдяки найбільшій цифровій камері, коли-небудь відправленій у космос з роздільною здатністю в 1 млрд пікселів, що є на борту апарату. Цифрова камера телескопу складається з 106 окремих CCD-матриць розміром 4,7 х 6 см кожна. Загальна роздільна здатність сягає 938 млн. пікселів (у космічного телескопу "Кеплер", кращого з попередників, цей показник складав 95 млн. пікселів) при фізичному розмірі матриці 100 х 50 см. Камері під силу робити за день 40 млн знімків об'єктів, що випромінюють світло, в мільйон разів слабкіше за світло, видиме неозброєним оком. За оцінками ЄКА, до кінця місії об'єм зібраних апаратом даних складе більше 1 петабайт, що еквівалентно інформації, записаній на 200 тисячах DVD-дисків.

Найважливіше наукове завдання експедиції Gaia полягає в тому, щоб за допомогою обстеження зірок прояснити виникнення і розвиток нашої Галактики. Зібрані Gaia дані дозволять астрономам краще зрозуміти, як виникають зірки і яким чином вони насичують матерією простір навколо себе, коли помирають. Раніше недосяжна точність вимірювання віддалі (паралакс) і руху (власний рух, радіальна швидкість) приблизно для одного мільярда зірок, дадуть астрономам чіткішу картину розвитку і структури Чумацького Шляху. Паралакс і власний рух вимірюватимуться за допомогою двох різноспрямованих телескопів, площина огляду яких перпендикулярна осі обертання апарату. Радіальна швидкість зірок вимірюватиметься за допомогою одного спектрометра. Точність вимірювання паралаксу і місця розташування для яскравих зірок (до 15 m) буде вища 25 мільйонних часток кутової секунди, а для слабких зірок (близько 20 m) - до 300 мільйонних часток кутової секунди.

Друге завдання телескопа - відкриття екзопланет. Кількість можливих кандидатів оцінюють в 10 000 тіл, що у декілька разів більше, ніж у "Кеплер".

Запланована тривалість місії Gaia - п'ять років експлуатації. Орбіта апарату розрахована так, щоб впродовж приблизно 6 років не потрапляти в область тіні чи півтіні від Землі, оскільки навіть коротке затемнення приведе до втрати енергопостачання і значного теплового шоку. За цей термін кількість спостережень кожного запланованого об'єкту повинна скласти 70 разів. Багатократні виміри положення зірок дозволять отримати дані про їх власний рух.

Розробка місії Gaia зайняла 13 років і обійшлася в 740 млн. євро. Контракт на розробку і спорудження самого телескопу вартістю 317 млн. євро отримала європейська компанія EADS Astrium. Вартість наступної наукової обробки даних (буде розділена між країнами учасницями ЕКА) оцінюється в 120 мільйонів євро. Апарат повинен попрацювати як мінімум до 2020 року.За матеріалами сайтів http://wikipedia.org, http://itc.ua, http://cybersecurity.ru

Дивимось відеоматеріали про новий космічний телескоп:Новости науки на украинском языке. Астрономия: Космический телескоп Gaia создаст трехмерную карту Галактики
Science news in Ukrainian. Astronomy: Space Telescope Gaia will create a 3D-map of the galaxy
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (26.12.2013)
Переглядів: 400 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Vilnogirsk_school5 © 2018 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz