Космічний апарат MAVEN поповнив команду дослідників Марсу

  22 вересня 2014 року, після 10-місячної подорожі у відкритому космічному просторі, дослідницький апарат MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) завершив ряд маневрів, які вивели його на стабільну кругову орбіту навколо Червоної Планети. Впродовж своєї наукової місії, розрахованої на один рік, апарат MAVEN вивчатиме верхні шари розрідженої марсіанської атмосфери, відстежуватиме кліматичні зміни за тривалий час і збиратиме інші дані, які будуть використані при підготовці першої експедиції людей на Марс, наміченої НАСА на 2030 рік.

Нагадаємо, що космічний апарат Maven, розмір якого приблизно дорівнює розміру позашляховика, а маса складає 2450 кілограмів, був запущений в космос з космодрому на мисі Канаверал в листопаді 2013 року. Метою місії, на яку було витрачено 671 мільйон доларів, є детальне вивчення верхніх шарів атмосфери Марсу. Пройшовши за 10 місяців відстань в 711 мільйонів кілометрів, апарат наблизився до Марсу і почав виконувати маневри зближення. Ці маневри тривали близько 30 хвилин і полягали в серії послідовних ввімкнень шести двигунів космічного апарату. В результаті апарат скинув швидкість, змінив траєкторію і вийшов на стабільну навколомарсіанську орбіту з періодом обертання близько 35 годин.

Нині керівництво місії MAVEN готується до початкового періоду тривалістю в шість тижнів, в ході якого усе устаткування апарату MAVEN, включаючи і його бортові наукові інструменти, буде піддано процедурам ретельного тестування і калібрування. Після цього розпочнеться виконання основного завдання місії по вивченню газового складу верхніх шарів марсіанської атмосфери, а також впливу на атмосферу Сонця, сонячного вітру та інших чинників.

Велика частина наукових досліджень проводитиметься з орбіти, максимальна висота якої складає 6300 кілометрів, а мінімальна - 150 кілометрів від поверхні Червоної Планети. Але апарат здійснить декілька спусків до висоти близько 100-120 кілометрів, що дозволить йому дослідити і щільніші шари атмосфери Марсу.

Окрім вивчення атмосфери Марсу, космічний апарат Maven зробить ще один вклад в науку завдяки вивченню комети під назвою Siding Spring. Ця комета, виявлена минулого року, пройде на відалі 132 000 кілометрів від Марсу 19 жовтня 2014 року, і, як побоюється керівництво місії, пил з її хвоста може вплинути на роботу устаткування апарату Maven. Але, у будь-якому випадку, апарат Maven спостерігатиме за кометою і зробить аналіз верхніх шарів марсіанської атмосфери до і після проходження комети Siding Spring.

Апрат вже виконав перші знімки атмосфери і поверхні Марса, зроблені в ультрафіолетовому діапазоні спектрографом космічного апарату. Ультрафіолетовий спектрограф IUVS (Ultraviolet Spectrograph), встановлений на борту космічного апарату MAVEN, є третім за рахунком подібним інструментом, що побував на навколомарсіанській орбіті. Першим спектрометром був Ultraviolet Spectrometer орбітального апарату Mariner 9, а другим - SPICAM, який встановлений на нині працюючому космічному апараті Mars Express. На відміну від спектрометрів попередніх поколінь, спектрометр IUVS має дві градації роздільної здатності (6 кілометрів і 200 кілометрів) та пристрій-світлодільник, що розділяє світло на два потоки, з довжинами хвиль 180-340 нанометрів і 110-190 нанометрів, які падають на різні світлочутливі датчики (нагадаємо, що видиме світло має довжини хвиль 380-760 нанометрів).

Спектрометр IUVS здатний розрізняти ультрафіолетове світло в діапазоні довжин хвиль від 110 до 340 нанометрів з роздільною здатністю від 0,5 до 1 нанометра. Завдяки їй спектрометр має можливість виділити із загального спектру світла спектральні підписи окремих хімічних елементів і з'єднань. Це, у свою чергу, дозволить визначити хімічний склад верхніх шарів атмосфери Марсe, з'ясувати її взаємодію з сонячним вітром і космічним ультрафіолетовим випромінюванням, відстежити зміни в атмосфері впродовж тривалого часу, що дозволить ученим визначити процеси, котрі викликають ці зміни.

Зображення в ультрафіолетовому діапазоні, отримані спектрографом IUVS з висоти 36500 кілометрів, за якістю дуже далекі від зображень, що отримуються за допомогою звичайних камер. Однак у них міститься значно більше важливої наукової інформації, ніж у звичайних зображеннях. Зображення синього кольору показує хмари вільних атомів водню, котрі входять до складу інших хімічних сполук і тягнуться на тисячі кілометрів над поверхнею Марсу. Зелене зображення, отримане у світлі з більшою довжиною хвилі, показує хмари кисню, які мають меншу товщину, ніж хмари водню. Це пояснюється тим, що притягання Марса сильніше діє на масивніші молекули, примушуючи кисень і кисневовмісткі сполуки щільніше "обгортати" поверхню планети. Зображення червоного кольору - це відбите від поверхні сонячне світло, яке має досить високу інтенсивність в районі полярної льодовикової шапки планети.

"Головною метою наукової місії апарату MAVEN є пошук відповідей на питання, що сталося з водою і вуглекислим газом, яких було досить багато на Марсі декілька мільярдів років тому" - розповідає Брюс Якоський (Bruce Jakosky), науковий керівник місії MAVEN і учений з Колорадського університету в Боулдері, - "Це допоможе нам зрозуміти причини, через які Марс перетворився на суху і мертву планету".


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Космический аппарат MAVEN пополнил команду исследователей Марса
Science news in Ukrainian. Astronomy: MAVEN spacecraft joined the research team of MarsДжерело: http://www.dailytechinfo.org
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (29.09.2014)
Переглядів: 482 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]