1 грудня 2013 року Китай провів запуск ракети-носія з новим науково-дослідним апаратом "Чан'е-3" (Chang’e-3). Головним завданням апарату є м'яка посадка на поверхню Місяця та доставка першого китайського місяцеходу "Юту" (Yutu).
Конструктивно "Чан'е-3" є апаратом з двох складових: посадкового модуля і роботизованого місяцеходу "Юту" ("Нефритовий Кролик"). У китайській міфології Юту - це кролик богині Місяця Чан'е. Згідно з розрахунками китайських фахівців, "Чан'е-3" повинен буде зробити посадку на Місяці в регіоні "Затоки веселок", що в північно-західній частині Місяця. Відмітимо, що "Чан'е-3" може стати першим за останні 37 років науковим апаратом, який здійснить посадку на поверхню Місяця. До цього на поверхню нашого природного супутника останньою висадилася радянська наукова станція "Луна-24" у 1976 році.
"Апарат "Чан'е-3" складається з двох основних частин - спускного апарату і місяцеходу "Юйту", кожна з цих двох частин несе по чотири корисні навантаження. На спускному апараті розташовані камера для зйомки земного рельєфу, камера для фіксації процесу спуску, оптичний телескоп місячного базування і камера для зйомок в екстремальному ультрафіолетовому діапазоні", - сказав Інь Хецзюнь, генеральний директор проекту місячних досліджень, замісник керівника Академії наук Китаю. На борту місяцеходу є камери різного типу, інфрачервоний і альфа-рентгенівський спектрометри. Крім того, на його донній частині змонтований радіолокатор, що дозволить вивчити структуру Місяця до глибини 100-200 метрів.
"Юту" є автономним місяцеходом, тобто він їздитиме сам по собі, вивчаючи місячну поверхню. Контролювати місяцехід передбачається безпосередньо із Землі, минаючи "Чан'е-3". Допомагати китайській стороні в проекті буде Європейське космічне агентство, яке надасть китайцям доступ до радіопередавальної станції ЄКА, розташованої в Південній Америці, у Французькій Гвіані. Контроль через цю станцію проводитиметься, як тільки ракета-носій вийде з щільних шарів атмосфери і увійде до "зони видимості" південноамериканської станції. Після того, як "Юту" від'єднається від "Чанъэ-3" вже на поверхні місяця, він повинен автономно пропрацювати там як мінімум три місяці.
Апарат "Чан'е-3" виконає 3 наукові завдання: проведе дослідження ландшафту і геологічної структури в районі посадки і в районі руху місяцеходу по поверхні місяця; на місці проведе комплексне дослідження хімічного складу мінералів в районі посадки і руху по поверхні; здійснить зондування космічного простору між Землею і місяцем, а також місячної поверхні, використає Місяць як майданчик для спостережень за Землею і космосом. З допомогою телескопу для ближнього ультрафіолетового випромінювання учені уперше в історії проведуть спостереження постійних зірок, зоряних систем і Всесвіту з поверхні Місяця, а також спостереження земної іоносфери для дослідження зміни довкілля на Землі.
Інь наголосив, що велика частина цих приладів, розроблена китайськими ученими, уперше використовується для дослідження Місяця. Оптичний телескоп місячного базування є першим в історії людства телескопом, що розміщується на Місяці. Камера для зйомок в екстремальному ультрафіолетовому діапазоні уперше досліджує іоносферу Землі з місяця. "Китайські учені розраховують, що цього разу зможуть першими отримати матеріали, отримати важливі результати, зробити важливий китайський вклад в знання людства про Місяць, використання Місяця, мирне використання космічного простору", - сказав він.
За інформацією китайської преси, космічний апарат "Чан'е-3" повинен прибути до Місяця 14 грудня 2013 року, ставши першим китайським космічним апаратом, що зробив посадку на космічному об'єкті. Якщо проект "Чан'е-3" буде успішним, то в Китаї вже говорять про наступний етап розвитку космонавтики. Який? Марс. У 2025 році.
Дивимось відеоматеріали про китайський космічний апарат:
Новости науки на украинском языке. Астрономия: Китай запустил космический аппарат "Чанъэ-3" Science news in Ukrainian. Astronomy: China launches spacecraft "Chang'e-3"