Астрономи пояснили розмаїття квазарів

  Квазари є найяскравішими із існуючих об'єктів у Всесвіті. Це надмасивні чорні діри з масою в мільйони чи мільярди мас Сонця, які зазвичай розташовуються в центрах масивних галактик, випромінюючи величезну кількість світла і випромінювань іншого типу, що є наслідком поглинання чорними дірами великої кількості матерії з оточуючого їх простору. Не дивлячись на те, що астрономи знають про квазари досить багато, до останнього часу з ними була пов'язана одна загадка - за весь час спостережень учені не бачили двох абсолютно схожих один на одного квазарів, усі вони, як люди, мають свою унікальну "зовнішність".

За весь час вивчення квазарів учені вивели безліч закономірностей, які впливають на їх зовнішній вигляд, наприклад, розмір квазара безпосередньо пов'язаний з масою його чорної діри. Однак навіть два квазари з однаковими розмірами і масою завжди розрізняються за їх зовнішнім виглядом при спостереженнях в діапазонах видимого, ультрафіолетового і інфрачервоного світла.

Для вирішення загадки різноманітності зовнішнього вигляду квазарів учені звернулися до величезного набору даних, котрі містять зображення більше 20 тисяч таких космічних об'єктів, зібраних під час огляду телескопом Sloan Digital Sky Survey. Статистичний аналіз наявної інформації показав, що зовнішній вигляд квазара визначається лише двома основними простими чинниками.

Перший чинник - це так зване співвідношення Еддінгтона, яке пов'язує масу квазара з яскравістю його свічення. А у фізичному плані ця величина показує, з якою швидкістю квазар поглинає матерію з навколишнього простору. Другим чинником є напрям, з якого учені "дивляться" на квазар
, адже саме цей чинник визначає, чи бачать учені безпосередньо сам квазар, чи хмари газу та іншої матерії, що оточує цей велетенський дископодібний космічний об'єкт.

Навіть з урахуванням великої кількості спостережуваних квазарів навряд чи серед них знайдуться декілька екземплярів з одинаковими значеннями цих двох визначальних чиннників і вони виглядатимуть із Землі як близнюки-брати. "Наша робота дозволила знайти відповідь на питання, яке терзало астрономів вже мінімум два десятиліття", - розповідає Ю Шен (Yue Shen), астроном з обсерваторії імені Карнеги (Пасадена, Каліфорнія). - "Знайдені нами відповіді віграють величезну роль для подальших глибоких досліджень квазарів, адже об'єднання двох простих чинників дозволить ученим краще зрозуміти, як надмасивні чорні діри акумулюють навколо себе матерію і взаємодіють з їх довкіллям".

Окрім усього вищесказаного, результати останніх досліджень квазарів дозволять ученим розробити точніші і надійніші методи вимірювань і обчислень мас чорних дір, що, у свою чергу, дозволить встановити закони зростання надмасивних чорних дір та їх роль у процесах формування галактик.

Зображення з сайту http://www.astronomy.com, http://classic.sdss.org


Новости науки на украинском языке. Астрономия: Астрономы объяснили разнообразие квазаров
Science news in Ukrainian. Astronomy: Astronomers have explained the diversity of quasarsДжерело: http://www.dailytechinfo.org
Категорія: Астрономія | Додав: Admin (21.09.2014)
Переглядів: 483 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]